Izabela Trojanowska - ambasador kampanii Wylecz Się Zdrowiem Ogólnopolskie Centrum Medyczne

Izabela Ludwika Trojanowska

polska piosenkarka i aktorka.

Studiowała w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w latach 1974–1978. Pierwszy sukces  odniosła na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie w 1971 roku jako chórzystka, wygrywając nagrodę im. Maksymiliana Kolbego, którą wręczył jej kardynał Karol Wojtyła. Za piosenkę „Modry len” zdobyła nagrodę Związku Kompozytorów w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w roku 1972. W tym samym roku zagrała w sztukach Poemat pedagogiczny oraz Fontanna z Neptunem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz  została laureatką nagrody za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W marcu 1980 nawiązała współpracę z Budką Suflera.  Otrzymała tytuł Miss Obiektywu, co uwiecznione zostało w jednej z kronik filmowych w segmencie Miss obiektywu.

Na 18. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej artystka wykonała utwór „Tyle samo prawd ile kłamstw oraz wylansowała kolejny przebój – „Wszystko czego dziś chcę”. Za obie piosenki została uhonorowana nagrodą za interpretację. Oba utwory wydano na singlach oraz, wraz z utworami „Komu więcej, komu mniej” oraz „Tydzień łez”, na pierwszej w historii polskiej fonografii dwupłytowej EP-ce. W 1981 roku Trojanowska wystąpiła w telewizji Rostock . Wszystkie wydane dotąd osiem nagrań złożyło się na wydany w lutym 1981 roku debiutancki album studyjny artystki zatytułowany Iza który został zamówiony rekordowym nakładzie blisko miliona egzemplarzy, jednak z przyczyn technicznych na rynek trafiło zaledwie 50 tys. egzemplarzy oraz kaseta magnetofonowa. W 1991 roku artystka wydała kolejny album studyjny zatytułowany po prostu Izabela Trojanowska, który zawierał wyłącznie utwory anglojęzyczne.. Od czerwca 1997 roku gra rolę Moniki Ross-Nawrot w serialu Klan.

Styczeń 2009 roku był początkiem współpracy z zespołem Mafia. W sierpniu tego samego roku wystąpiła z Budką Suflera w Sopocie, Nałęczowie oraz Katowicach z okazji ich 35-lecia. 8 października 2011 roku ukazał się jej nowy album studyjny zatytułowany Życia zawsze mało. W listopadzie 2016 roku ukazała się jej kolejna płyta studyjna zatytułowana Na skos. Album zadebiutował na 49. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. W 2017 zostła nominowana do zdobycia statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „Metamorfoza roku” podczas Wielkiej Gali Gwiazd Plejady.